GÜNEŞ BAKIMI

 • 1
  Güneşe çıkarken cildime herhangi bir ürün sürmem gerekir mi?

  Güneş UV ışınları özellikle 12:00-16:00 arası uzun süre güneşte kalındığında zararlı olabilir. Güneşin zararlı UV ışınlarına karşı cildi korumak için, güneşten koruyucu ürün kullanılmalıdır. Güneşten koruyucu ürün seçerken önemli olan, cilt tipinize uygun ürün seçmenizdir.

  Güneşten koruyucu ürün sürmemeniz durumunda, cildinizin tipine bağlı olarak (özellikle açık tenli veya hassas ciltli iseniz) kısa vadede güneş yanığı olma riskiniz vardır. Ayrıca ciltte kızarma, lekeler, kuruluk, elastikiyet kaybı, alerji, çiller ve cildin su toplaması gibi sonuçları olabilir. Uzun vadede ise güneş ışınlarının zararları, birtakım kalıcı cilt problemlerine yol açabilir. Ciltte yaşlanma ve kırışık oluşumunu hızlandırır.

 • 2
  Güneş bakım ürünü alırken, neye göre almalıyım?

  Güneşten gereken şekilde korunabilmeniz için, öncelikle cildinizin tipine uygun olan ürünü seçmelisiniz. Açık tenli ve hassas ciltli iseniz, daha yüksek koruma faktörlü ürün kullanmalısınız.

  GKF, Güneş Koruma Faktörü’nün kısaltmasıdır. Güneş Koruma Faktörü’nün numarası büyüdükçe, ürünün koruyucu özelliği artar. Cilt için gerekli olan Güneş Koruma Faktörü, cildin tipine bağlıdır. Ancak dermatologlar, tüm cilt tiplerinin güneşten korunmaları gerektiğine dikkat çekiyorlar.

 • 3
  Güneşe çıkarken dikkat etmem gereken özellikle ne var?

  Dermatologlar, güneşe çıktığınız ilk günler için yüksek veya çok yüksek koruma faktörlü güneş bakım ürünlerinin kullanılmasını tavsiye ediyorlar. Sonraki günlerde ise, cildinizin tipine uygun olan koruma faktörlü güneş bakım ürünü ile devam edin.

  Güneş koruma ürününü, güneşe çıkmadan 30 dakika önce sürün ve sonrasında düzenli aralıklarla tekrar kullanın.